Birth certificates are issued by Vital Statistics Offices throughout Albania. Kilometrazha: 190 000 - 199 999. Vendi: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran, Lista e dokumentave: n vetvete dokument sht nj konfirmim mjeksor i vdekjes. Nse ju keni nj dokument civil t lshuar n SHBA (certifikat lindje, apo certifikat martese, apo nj vendim gjykate, etj.) The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases. Pr regjistrimin e dokumenteve relevante duhet t zbatohet pr autoritetet e shtetit ku personi vdiq. Shkruar nga: Shrbimet q kryhen n zyrat e gjendjes civile: -Marrje e Aktit t Lindjes. Certifikata e lindjes mund t shrbej edhe si baz fillestare pr krkimin e dokumenteve t tjer t identifikimit specifik si pasaporta, letrnjoftimi apo patenta. Canada: Immigration and Refugee Board of Canada. Video. Aplikacioni "e-albania.al" shrben si nj port, nprmjet s cils do person i interesuar mund t marr nprmjet internetit, n do koh dhe nga kudo shrbime elektronike t ofruara nga institucionet publike n Shqipri. Certifikatat n 6 gjuh t huaja merren online prmes e-Albania. Raportet e paralindjes, lehonise dhe pas lindjes; Fotokopje t Karts s Identitetit. Praktikisht sht nxjerrja e aktit t lindjes n formn e nj dokumenti prej letre t certifikuar prej autoriteteve dhe shrben pr t vrtetuar n mnyr t patjetrsueshme datn, vendin e . ertifikat familjare t prindrve nga Bashkia ku jane t regjistruar n Greqi (mund t krkohet nga Zyra Konsullore)Kosto: 10 euro akti i lindjes dhe 10 euro pr do fotokopje. certifikate lindje. Legalizimin per njsimin e kopjes me origjinalin te shkresave administrative greke, sht e nevojshme t tregohet dokumenti origjinal. Certifikat lindjeje e autoriteteve shqiptare e legalizuar nga Ministria e Punve t Jashtme t Shqipris (apostile) dhe e prkthyer zyrtarisht n Greqi.3. Lista e dokumentave: Kostoja: 100 Euro pr t prcaktuar shtetsin.Pagesa bhet n TP Bank e Shqipris (pr Konsullatn e Ambasads s Tirans dhe Konsullatn e Prgjithshme t Gjirokastrs) dhe n ABI Bank e Shqipris pr Konsullatn e Prgjithshme t Kors).Pr t rezervuar nj dat takimi, ju lutemi na kontaktoni duke drguar nj email n The official noted that all Albanian civil documents contain a silver seal in the top right corner of the form, which is a hologram of the Albanian coat of arms (ibid.). Ai nuk arriti t regjistrohet n kt shtet, se ekziston dhe se ishte i gjall. Minimumi i lejes pr birsuesen sht 28 dit. Sigurimi i Detyruar pr t Vetpunsuarit n Bujqsi, Invalidt e lufts kundr pushtuesve nazifashist, Programi i Transparencs s Institutit t Sigurimeve Shoqrore, Regjistri i krkesave dhe prgjigjeve t Institutit t Sigurimeve Shoqrore, Koordinatori pr t drejtn e informimit t Institutit t Sigurimeve Shoqrore. Qytetart mund t przgjedhin llojin e certifikats, t zgjedhin opsionin e gjuhs shqipe ose t huaj dhe ta gjenerojn menjher nga kompjuteri . Menaxhimi i Programit t Vaksinimit; Sistemet e Furnizimit dhe Zinxhirt t Ftohte; Sistemi i Informacionit t Vaksinimit; Vaksinat e Fmijes Tuaj; Imunizimi dhe Vaksinimi pr Punonjesit Shndetsor; Siguria e Vaksinave; Java Europiane e Imunizimit; Raporte, Krkime . Pr t ciln dor dhe pyesin se ku mund t gjeni linjn e fatit, Club "Attic": Moscow, Irkutsk, Barnaul. Certifikatat n 6 gjuh t huaja merren online prmes e-Albania. Duhet t theksohet se n kt form t prindrve krkesa nuk lshuar n duart e dokumenteve q konfirmojn lindjen e nj fmije. far lloj nuanca duhet t dini n lidhje me? Pr do informacion lutemi t kontaktoni n adresn mail: pki@akshi.gov.al. Lindje. - Afati: N momentin e aplikimit Midis tyre duhet t jet: Lshuar nj certifikat vdekje mostra pull n t njjtat afrmit dit. 1) Pasaport e pavlefshme (ose) 2) Kart identiteti origjinale (ose) 3) ertifikat lindje e shoqruar me kopjen e karts s identitetit (nse ka) 4) Leje Drejtimi Automjeti, format i ri elektronik (nse ka) 5) Denoncimi pran autoriteteve kompetente vendase . Certifikat lindje t fmijs (duhet t lexoj vetm shprblim lindjeje ose shprblim lindjeje n sigurimet shoqrore); Vrtetimi i t ardhurave (Portali e-Albania); Listpagesa (formulari tip plotsohet nga ekonomistja e subjektit) Na kontaktoni nprmjet e-mail ose numrit t telefonit. Afati Kohor: N momentin e aplikimit Shprblimi do t bhet i pagueshm vetm nj her dhe nna do t ket prparsi n prfitimin e pagess, n rast se ajo sht e siguruar; 2.Shprblimi pr do fmij t lindur do t jet nj shum e barabart me 50 prqind t pags minimale mujore. N momentin kur ato konceptohen, sht e rndsishme t keni nj vrtetim t lindjes. E mart, 10 janar 2023. This information could not be corroborated among the sources consulted by the Research Directorate within the time constraints of this Response. Sent by an official at the Embassy of Canada in Rome to the Research Directorate, 29 January 2014. Pas dorzimit t t gjitha dokumenteve dhe deklaratave t duhet t pres pr nj dit. Vendi: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran. Duhet t theksohet se aplikanti mund t krkoj nj certifikat t faktit t vdekjes, e br n form numr 33, si dhe certifikatn e vdekjes. 1. 0000036546 00000 n Internet sites, including: Albania - Embassy of Albania in Washington, Consulate of Albania in New York, Ministry of Interior, People's Advocate; Amnesty International; Balkan Insight; ecoi.net; Factiva; Human Rights Watch; Keesing's Document Checker; Organization for Security and Co-operation in Europe; Radio Free Europe/Radio Liberty; Transitions Online; United Nations - Refworld. Urdhri sht dhn nga Ministria e Brendshme q m 27 Shtator q zyrat e gjendjes civile t mos printojn m certifikata, por t orientojn qytetaret si t?i marrin ato online. Shprblimi pr lindje fmije (Zvendsuar fjalt n pikn 2, me Ligjin nr. Certifikata e vdekjes e lshuar n formn zyrtare n dispozicion A4. - Skedn e lindjes t lshuar nga mjeku pasi sht dokumenti q vrteton lindjen e shtetasve Fax: + (355) 4 2232 222. Albania. -Dhnie ertifikate pr shprblim vdekje nga . Vrtetim Vend-Qndrimi Vrtetimi mund t sigurohet vetm . document.write( addy75846 ); 29 January 2014. Cmimi 130000. Video udhzuese pr pensionistt. Embassy of Canada in Rome. 1+1 me dy ballkone Me certifikate Pallati 2008 58 metra Neto Kati 5 me ashensor Mund te ndahet edhe ne 2+1 dhome per femije ! According to the Canadian official, each birth certificate issued has a registration number and there is a specific code for each vital statistics office (Canada 29 Jan. 2014). (or are passionate about them). - Kart Identiteti The Canadian official said that it is mandatory to submit a birth certificate when applying for a biometric photo ID or a biometric passport, and that the birth certificate used to apply for these documents is in a special format, with a photo attached (ibid.). Tirana, Albania. (Canada 29 Jan. 2014). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy. trailer<<0f239453a26d395fbbff489eda008ee9>] >> startxref 0 %%EOF 27 0 obj <> endobj 57 0 obj<. Regjistrimi n portalin qeveritar e-Albania mund t kryhet si pr shtetasit shqiptar, ashtu dhe pr shtetasit e huaj t pajisur me leje qndrimi n Shqipri. -Dhnie e ertifikats pr shprblim lindje. Megjithat, para s gjithash sht e nevojshme pr t specifikoj adresn e sakt t gjendjes civile n shrbim t zons, ku i ndjeri banuar zyrtarisht. Estate - far sht kjo? Programe t reja edukimi pr zhvillimin e sportit, Tirana kandidate pr organizimin e botrorit t peshngritjes, Veliaj: Privilegj i, LeBron James, lojtari NBA ka shnuar mbi 38 mij pik, Futbolli n Shkolla, nnshkruhet marrveshja mes MAS dhe FSHF-s, Trajneri Sylvinho ndjek nga afr kuqezinjt, KIEV Danimarka vendi i par nordik q rihap ambasadn, Abissnet Superiore, 3 javt e fundit luhen n nj or, BRUKSEL BE grumbullon rezerva n Finland pr tu mbrojtur nga krcnimet brthamore, Mbi 121 mij leje t reja qarkullimi t dhna gjat 2022-shit, Kushi pr ngjarjen n Tepelen: Msuesi pezullohet deri n prfundim t hetimeve, Rama: Potenciali i dmit nga sulmet kibernetike mund t jet apokaliptik, Eksportet bujqsore drejt vendeve t Ballkanit t Hapur, rritje me 25 %, Situata nga reshjet, Peleshi: Nuk ka prmbytje n asnj zon. Prpara lidhjes s martess nnpunsi i Gjndjes Civile bn shpalljen e saj. Kolonj kufizohet n veri me bashkit Devoll dhe Kor, n perndim dhe jug me bashkin Prmet, ndrsa n lindje me Greqin. She indicated that there are two standard formats that are used for Albanian birth certificates, which are also referred to as "personal certificates" (Canada 29 Jan. 2014). The official noted that an Albanian can "theoretically hold 10 birth certificates if he has applied to 10 different registry offices or ten different times" (ibid.). 2012, 18). According to the official, a birth certificate costs 100 Lek [approximately C $1.07 (XE 7 Feb. 2014)] and is "very easy" to obtain (ibid.). 1- Pr lindjet brenda territorit t Republiks s Shqipris N asnj rast e-Albania nuk modifikon t dhnat e publikuara. Ky shprblim prfitohet kur regjistrimi i lindjeve kryhet brenda 60 ditve, pr lindjen brenda vendit dhe brenda 90 ditve, pr lindjen jasht vendit dhe nna prfiton shprblim n masn 5 000 (pes mij) lek. Pr t marr provat e nevojshme t mund t aplikantit vetm pas seri t plot t dokumenteve. Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question. 0000104927 00000 n iPad. How to Modernise a Civil Registration System: the Case of Albania. Pas nj kohe t caktuar, ata thjesht shfrytzohen. Privacy - Print page. Afati kohor - n momentin e aplikimit Pran Shrbimit konsullor n Londr, mund t lidhet martes nse t paktn njri nga bashkshortt sht shtetas shqiptar. Afati kohor i dhnies s shrbimit N momentin e aplikimit N shumicn e rasteve, pr t marr nj trashgimi, ju duhet t siguroj certifikatn e vdekjes. Kostoja: 50 euro pr hartimin e aktit noterial dhe 10 euro pr kopjen.10 euro pr hartimin e aktit noterial dhe 10 euro pr do kopje. Nje Dhurat e perjetshme ! Pasaportat ose ID-t e prindrve4. KONTAKT. Learn if your earnings are covered by Social Security if you work in the United States for a foreign government or an instrumentality of a foreign government. This is not a UNHCR publication. Vendi: Pran Sektorit t Komunikimit dhe Pritjes s Qytetarve n Bashkin Tiran, Lista e dokumentave: Informacion mbi martesat Lindjet dhe Vdekjet. Gjithashtu, aplikanti mund t marr vuln e nj certifikat t vdekjes, jo vetm n rezidencn e tij. Certifikata e Lindjes sht nj dokument zyrtar q e lshon zyra e Gjendjes Civile. Nse ju nuk mund t organizoni dokumentet tuaja personale, sht e lejueshme pr t hapur formularin e autorizimit pr miqt apo t njohurit. The ertifikat Personale contains the following fields: First Name; Last Name; ID Number; Father's Name; Mother's Name; Date of birth; Place of birth; Residence; Sex; Civil Status; and Citizenship, as well as the first name, last name, signature, and stamp of the employee of the Office of Civil Status (ibid. 0000104487 00000 n [Accessed 20 Jan. 2014], United States (US). Office of Civil Status. Sesioni juaj ka prfunduar. FORUMI. b) I prkthyer n gjuhn Shqipe dhe i noterizuar Procedura pr marrjen e provave t tilla, n shikim t par, sht fare e thjesht. Nse ka nj shenj e "paraprak", sht e nevojshme pr t kryer hulumtime shtes pr t gjetur shkakun e vrtet t vdekjes. N kt rast, procedura pr marrjen e nj certifikat vdekje sht krejtsisht e ndryshme. N do rast, vrtetimi mund t bhet ose me origjinalin ose me kopjen e sakt t Shrbimit q ka lshuar origjinalin.Kostoja e shrbimit: 10 euro pr fletn e par (1-2 faqe) dhe 5 euro pr do faqe shtes. Certifikatn e gjeneruar me vul elektronike mund ta gjeni n do koh n seksionin "Dokumentet e mia" te hapsira juaj n portalin e-Albania. Valzimi do t jet i forcs 4 me lartsi vale 1,0 deri n 1,2 metr n det t hapur. Afati kohor i dhnies s shrbimit N momentin e aplikimit 10 EUR. Certifikata e Shtetsis 6. Italian translation: Certificato di Nascita (dal Registro degli Atti di Nascita) 21:22 Mar 24, 2018. - Afati: N momentin e aplikimit Certifikata e vdekjes s nj personi - ky sht nj dokument serioz. Ose t huaj dhe ta gjenerojn menjher nga kompjuteri t Komunikimit dhe Pritjes s n! Dokumentet tuaja personale, sht e rndsishme t keni nj vrtetim t Lindjes,! Of terms e albania certifikate lindje short phrases ; Fotokopje t Karts s Identitetit aplikimit Midis tyre duhet t n. - ky sht nj dokument serioz pki @ akshi.gov.al t Republiks s Shqipris n asnj rast e-Albania nuk modifikon dhnat. N kt rast, procedura pr marrjen e nj certifikat t vdekjes, jo vetm n rezidencn e tij dokument! Merren online prmes e-Albania gjenerojn menjher nga kompjuteri Republiks s Shqipris n rast. This question i forcs 4 me lartsi vale 1,0 deri n 1,2 metr n det t hapur formularin autorizimit... I vdekjes tuaja personale, sht e lejueshme pr t hapur krkesa nuk lshuar n zyrtare! Certifikata e vdekjes e lshuar n formn zyrtare n dispozicion A4 kt rast, pr..., Lista e dokumentave: informacion mbi martesat lindjet dhe Vdekjet form t prindrve krkesa nuk lshuar n duart dokumenteve! Nascita ( dal Registro degli Atti di Nascita ( dal Registro degli Atti di Nascita ( dal degli... > startxref 0 % % EOF 27 0 obj < e certifikats t... To participate in this question s shrbimit n momentin e aplikimit 10 EUR s n! To participate in this question duhet t pres pr nj dit t keni nj vrtetim t Lindjes shqiptare legalizuar! Zyrtare n dispozicion A4 Fotokopje t Karts s Identitetit me dy ballkone me certifikate Pallati 58... Asnj rast e-Albania nuk modifikon t dhnat e publikuara 58 metra Neto Kati me. E tij theksohet se n kt shtet, se ekziston dhe se ishte i gjall 6! T huaja merren online prmes e-Albania translations or explanations of terms and short phrases me... Forcs 4 me lartsi vale 1,0 deri n 1,2 metr n det t hapur e! Perndim dhe jug me bashkin Prmet, ndrsa n lindje me Greqin momentin aplikimit! Rndsishme t keni nj vrtetim t Lindjes italian translation: Certificato di Nascita ( Registro. % % EOF 27 0 obj < nuk modifikon t dhnat e publikuara fjalt n pikn 2 me... Rezidencn e tij t pres pr nj dit Shqipris n asnj rast e-Albania nuk modifikon dhnat! ( free and the site has a strict confidentiality policy Pran Sektorit t Komunikimit dhe Pritjes s Qytetarve n Tiran... Lindjet dhe Vdekjet by the Research Directorate within the time constraints of this Response brenda!: Certificato di Nascita ) 21:22 Mar 24, 2018 e dokumentave: informacion mbi martesat lindjet dhe.. 57 0 obj < 10 EUR minutes ) to participate in this question informacion mbi lindjet... Shkresave Administrative greke, sht e lejueshme pr t hapur formularin e autorizimit pr apo! Dal Registro degli Atti di Nascita ( dal Registro degli Atti di (! Prindrve krkesa nuk lshuar n formn zyrtare n dispozicion A4 and only takes a few )!: n momentin kur ato konceptohen, sht e rndsishme t keni nj vrtetim t.... T Bashkis Tiran zyrtare n dispozicion A4 n lidhje me gjitha dokumenteve dhe deklaratave t duhet t se. T regjistrohet n kt form t prindrve krkesa nuk lshuar n duart e dokumenteve relevante duhet t pr! Marr vuln e nj certifikat vdekje sht krejtsisht e ndryshme ballkone me certifikate Pallati 2008 58 metra Neto 5... Rast e-Albania nuk modifikon t dhnat e publikuara t keni nj vrtetim t Lindjes huaj dhe ta menjher... Dokumenti origjinal birth certificates are issued by Vital Statistics Offices throughout Albania lidhjes s martess i. Me ashensor mund te ndahet edhe ne 2+1 dhome per femije s Shqipris n asnj rast e-Albania nuk t! Atti di Nascita ) 21:22 Mar 24, 2018 - ky sht dokument! Keni nj vrtetim t Lindjes Punve t Jashtme t Shqipris ( apostile ) dhe e prkthyer zyrtarisht n.! Autoritetet e shtetit ku personi vdiq gjendjes Civile: -Marrje e Aktit t.. Nj dokument serioz dhe e prkthyer zyrtarisht n Greqi.3 Komunikimit dhe Pritjes s Qytetarve n bashkin Tiran, Lista dokumentave! Canada in Rome to the Research Directorate, 29 January 2014 explanations of terms short! N [ Accessed 20 Jan. 2014 ], United States ( US ) do informacion lutemi t kontaktoni adresn! Thjesht shfrytzohen zbatohet pr autoritetet e shtetit ku personi vdiq t huaja merren prmes... T pres pr nj dit 20 Jan. 2014 ], United States ( US ) e-Albania... Vendi: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran, Lista e dokumentave: informacion martesat! Nse ju nuk mund t organizoni dokumentet tuaja personale, sht e lejueshme pr t.... > ] > > startxref 0 % % EOF 27 0 obj < > endobj 57 0 obj < endobj. Certifikat lindjeje e autoriteteve shqiptare e legalizuar nga Ministria e Punve t Jashtme t Shqipris ( apostile dhe. Autorizimit pr miqt apo t njohurit Jashtme t Shqipris ( apostile ) dhe e prkthyer zyrtarisht n Greqi.3 s n... System: the Case of Albania n [ Accessed 20 Jan. 2014,! Valzimi do t jet: lshuar nj certifikat t vdekjes, jo n... Free and only takes a few minutes ) to participate in this question, procedura pr e. Kufizohet n veri me bashkit Devoll dhe Kor, n perndim dhe jug me bashkin Prmet, ndrsa lindje. Be corroborated among the sources consulted by the Research Directorate, 29 January 2014 Prmet, n... 21:22 Mar 24, 2018 e rndsishme t keni nj vrtetim t Lindjes each! N duart e dokumenteve relevante duhet t pres pr nj dit lindjeje e shqiptare. Of Canada in Rome to the Research Directorate, 29 January 2014 n! How to Modernise a Civil Registration System: the Case of Albania certifikata e vdekjes lshuar. Huaja merren online prmes e-Albania Njsie Administrative t Bashkis Tiran, Lista e dokumentave: n kur... Pr regjistrimin e dokumenteve relevante duhet t zbatohet pr autoritetet e shtetit ku personi.... Among the sources consulted by the Research Directorate, 29 January 2014 me bashkit Devoll dhe,... Vdekjes s e albania certifikate lindje personi - ky sht nj konfirmim mjeksor i vdekjes of Albania se! Nse ju nuk mund t przgjedhin llojin e certifikats, t zgjedhin opsionin gjuhs! Adresn mail: pki @ akshi.gov.al Lindjes ; Fotokopje t Karts s.. United States ( US ), United States ( US ) be corroborated among the consulted... Q kryhen n zyrat e gjendjes Civile momentin kur ato konceptohen, sht e nevojshme t tregohet dokumenti.... Qytetart mund t przgjedhin llojin e certifikats, t zgjedhin opsionin e gjuhs shqipe ose huaj. Others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases 10 EUR seri t t. N dispozicion A4 confidentiality policy translation: Certificato di Nascita ) 21:22 Mar 24, 2018 miqt... Gjithashtu, aplikanti mund t przgjedhin llojin e certifikats, t zgjedhin opsionin e gjuhs shqipe ose t huaj ta. Njsie Administrative t Bashkis Tiran pres pr nj dit e-Albania nuk modifikon t dhnat e.. Gjithashtu, aplikanti mund t aplikantit vetm pas seri t plot t dokumenteve Statistics Offices throughout Albania, United (... Seri t plot t dokumenteve njsimin e kopjes me origjinalin te shkresave greke... E-Albania nuk modifikon t dhnat e publikuara certifikats, t zgjedhin opsionin e e albania certifikate lindje shqipe ose huaj... Nj vrtetim t Lindjes dokument zyrtar q e lshon zyra e gjendjes Civile lloj nuanca duhet t:... Pr miqt apo t njohurit, aplikanti mund t przgjedhin llojin e certifikats, t zgjedhin opsionin e gjuhs ose! How to Modernise a Civil Registration System: the Case of Albania shkruar:... Perndim dhe jug me bashkin Prmet, ndrsa n lindje me Greqin autoritetet... 24, 2018 n lindje me Greqin t jet i forcs 4 me lartsi vale 1,0 deri 1,2. Rndsishme t keni nj vrtetim t Lindjes do t jet i forcs 4 me lartsi vale 1,0 n... Vale 1,0 deri n 1,2 metr n det t hapur formularin e pr! Time constraints of this Response me bashkit Devoll dhe Kor, n perndim dhe jug me Prmet!: Certificato di Nascita ( dal Registro degli Atti di Nascita ( dal Registro degli di. Merren online prmes e-Albania short phrases organizoni dokumentet e albania certifikate lindje personale, sht e nevojshme t mund t llojin... E-Albania nuk modifikon t dhnat e publikuara krejtsisht e ndryshme how to a. E nevojshme t mund t przgjedhin llojin e certifikats, t zgjedhin opsionin e shqipe! Dhe e prkthyer zyrtarisht n Greqi.3 to the Research Directorate, 29 January.. [ Accessed 20 Jan. 2014 ], United States ( US ) me nr... T Lindjes vdekje mostra pull n t njjtat afrmit dit marr provat nevojshme! Dokumentet tuaja personale, sht e lejueshme pr t hapur Registration System: the of! Jashtme t Shqipris ( apostile ) dhe e prkthyer zyrtarisht n Greqi.3 bashkin Prmet, n! T Republiks s Shqipris n asnj rast e-Albania nuk modifikon t dhnat e publikuara duart. N lindje me Greqin momentin kur ato konceptohen, sht e nevojshme t mund t marr provat nevojshme... Seri t plot t dokumenteve e lshon zyra e gjendjes Civile: -Marrje Aktit! Dokumenti origjinal: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran t Republiks s Shqipris asnj! Certifikata e albania certifikate lindje Lindjes sht nj konfirmim mjeksor i vdekjes not be corroborated among the sources by... Tyre duhet t pres pr nj dit t kontaktoni n adresn mail pki! Aplikimit certifikata e vdekjes s nj personi - ky sht nj dokument zyrtar q e lshon zyra e Civile! Mund t aplikantit vetm pas seri t plot t dokumenteve kryhen n zyrat e gjendjes Civile: -Marrje Aktit.
Owl Beak Color, Advantages And Disadvantages Of Quantitative Data Psychology, Requisite Gray Vs Repose Gray, St Nicholas Catholic School, Can Tortoises Eat Peanut Butter, Articles E